היטל השבחה

היטל השבחה – כל מה שצריך לדעת

הרצון – הגדלת ערך הנכס ברשותנו

מי מאיתנו לא מעוניין בהעלאת ערך הנכס שלו. בין אם מדובר על הוספת קומה או מרפסת לבית, הגדלת שיעור הבנייה המותר בקרקע או כל דרך אחרת, הגדלת ערכו של הנכס היא השקעה משתלמת למדי. אולם, לעניין זה, חשוב לדעת כי בגין עלייה בערכו של הנכס, יהא עלינו לשלם מס. הכירו את מיסוי המקרקעין שנקרא – היטל השבחה.

היטל השבחה

מהו היטל השבחה?

כאמור, היטל ההשבחה הוא מס המשולם במדינת ישראל, בגין כל עלייה בערכו של הנכס. ככלל, חובה לתשלום המס תעלה בשני מקרים עיקריים, אשר מהווים למעשה שלושה.

ראשית, יהא עליכם לשלם היטל השבחה כאשר התקבל אישור תכנית בניין עיר (תב"ע), הוא המסמך המגדיר את הייעוד והשימוש של הקרקע. שנית, נשלם את המס המדובר בקבלת אחד מהאישורים הבאים, הם אישור הקלה בבנייה או אישור שימוש חורג.

אז איך קשור שמאי מקרקעין לסיפור?

ככלל, עולה תחום שמאות מקרקעין כרלוונטי למדי בנוגע להיטל השבחה, ובפרט בנושא התשלום. ככלל, גובה היטל ההשבחה הוא כ–50% מגובה עליית ערך הנכס.

לשם המחשה, במידה וקיבלנו אישור הקלה בבנייה, המאפשר בניית מרפסת חדשה, המעלה את ערך הנכס בכ – 100 אלף שקלים, שיעור היטל ההשבחה שנשלם יעמוד על כ – 50 אלף שקלים.

שמאי מקרקעין והיטל השבחה – שערוך כפול

לשם קביעת שיעור היטל ההשבחה שיהא עלינו לשלם, יהא על שמאי המקרקעין לבצע שתי הערכות נפרדות. האחת, הערכת שווי הנכס בלא תוספת הבנייה, ולאחריה, הערכת שוויו בהתאם למצב החדש. כך נוכל לדעת מהו שיעור עליית ערכו של הנכס, ומשכך, נדע מהו שיעור המס שיהא עלינו לשלם.

קבלת פטור – כיצד ניתן להימנע מתשלום המס?

ככלל, עולים מספר מקרים עיקריים, בהם ניתן לקבל פטור מתשלום היטל השבחה. נציין כי ישנם מקרים רבים בהם ניתן יהא לקבל פטור, ובמאמר זה נציג את שלושת המקרים העיקריים הרלוונטיים עבורכם:

  • השבחה שמטרתה בניית ממ"ד בנכס, ככל שגודלו לא עולה על 9 מ"ר (כולל קירות).
  • השבחה שנובעת מבנייה או הרחבה של דירת מגורים, בשטח כולל של עד 140 מ"ר.
  • השבחה שנועדה להתאים מבנה לנגישות, דוגמת בניית מעלית, ככל שאינה עולה על 5% משטח המגרש.

נקודה אחרונה – למה צריך עורך דין לעניין היטל ההשבחה?

כאמור, הרשימה לעיל הינה רשימה חלקית בלבד, ואינה מכסה את כל מצבי הפטור אותם מעניק החוק. לדוגמה, פטור ההשבחה בגין הרחבה שאינה עולה על 140 מ"ר, מותנה בכך שבעל הנכס או קרובו יגורו בנכס במשך 4 שנים לאחר השיפוץ.

משכך, מומלץ להיוועץ בשירותיו של עורך דין לענייני נדל"ן. עורכי דין אלו, מלבד תפקודם כעורך דין מכירת דירה, יוכלו לסייע בתחומים רבים נוספים, וכאמור, גם לעניין היטל השבחה.

נשמח לשמוע מכם!

ייעוץ ראשוני ללא עלות

משרד "נאור גלברג עורך דין ושמאי מקרקעין" הינו משרד בוטיק המעניק מעטפת מלאה של שירותי  עריכת דין בתחום הנדל"ן והמקרקעין, לרבות ליווי עסקאות רכישה ומכירה של דירות יד שניה ושל דירות קבלן, כולל עסקאות ביו"ש, ליווי דיירים ויזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית, ליווי קבוצות רכישה, קרקעות להפשרה, העברה ללא תמורה, מכירת דירה שנתקבלה בירושה, שכירות, רישום בית משותף ועוד

המשרד מהווה בית עבור לקוחות פרטיים, יזמים, קבלנים ומשקיעים, המחפשים את המענה המקצועי והאיכותי ביותר בתחום הנדל"ן