הערכת שווי דירה

הערכת שווי דירה – מצויים בפני עסקת נדל"ן?

נדל"ן – פרמטרים רבים לקביעת שווי הנכס

באם החלטתם לרכוש דירת מגורים, או שברצונכם למכור אחת, חשוב שתדעו למה יש לתת את הדעת. על אף שמחיר נכס נדל"ן מתבסס, במרבית המקרים, על היצע וביקוש בשוק, בטרם פרסום הדירה יש לבחון מהו מחיר הנכס האופטימלי, אשר מחד יביא לביקורם של לקוחות פוטנציאלים, ומנגד, לא יוציא אתכם בהפסד. לשם הבחינה האמורה, עולה אחד מבעלי המקצוע המשפיעים ביותר בעולם הנדל"ן. אז לאחר ששכרתם את שירותיו של עורך דין מקרקעין, הכירו את עולם שיערוך הנכסים, הוא עולם שמאות מקרקעין ואת השירות המכונה – הערכת שווי דירה.

הערכת שווי דירה

שמאי מקרקעין – מבוא

שמאי מקרקעין הוא אדם העוסק בהערכת שוויים של נכסי נדל"ן מכל הסוגים, לרבות מגורים, מסחר, תעסוקה, קרקעות ועוד. כאמור, בבסיס תפקידו של השמאי, עומד הצורך בקביעת ערך הנכס, כך שבעצם,

שמאות מקרקעין – קווים כלליים, לא מדע מדויק

כאמור בכותרת, חשוב לציין כי לאור העובדה שלא מדובר על מדע מדויק, אלא על הערכת שווי מונחית קווים כלליים, יתכן ששני שמאי מקרקעין שונים יקבעו מחיר שאינו זהה לחלוטין.

שלבי העבודה – אז איך מבצעים הערכת שווי דירה?

אז לאחר שעמדנו על הבסיס לעולם שמאות מקרקעין, לרבות הסבר תעסוקתי קצר ודרישות הלימוד, נציג עתה את מהלך הבדיקה של נכס בקצרה.

שלב ראשון – הנכסים בסביבה

ראשית, יבצע שמאי מקרקעין השוואות שונות, זאת לשם יצירת מדד ייחוס והשוואת הדירה לדירות מקבילות. בין היתר, ייבחן השמאי את מחירי הדירות באזור הנכס המדובר, וכן נכסים בעלי מאפיינים דומים.

שמאי דירה  – השלב השני, בדיקת סביבת הנכס

בשלב השני ייצא שמאי מקרקעין ויעבור לבחינת סביבת הבית. בין היתר, יבחנו מיקומו הגיאוגרפי של הנכס, מצב התשתיות באזור ואף אישורי בנייה הקיימים למבנים שכנים. הסיבה לכך, היא שדירה, שממולה עתיד לקום בניין בן 30 קומות, יכולה לשנות את מחירה, לטוב ולרע.

השלב השלישי בהערכת שווי דירה – בדיקה תכנונית והנדסית

לאחר בדיקת הסביבה, ייבחן השמאי את סטטוס הנכס במצב הקיים, וכן את אפיקי הפיתוח העתידיים שלו.

מעבר לכך, ייבחן השמאי את אפיקי הפיתוח הקיימים לדירה או לקרקע. בין היתר, לשם קביעת ערכו של הנכס, בוחן שמאי מקרקעין את אישורי ההרחבה העומדים לחלקה, וכן אפיק לביצוע תמ"א 38 או פינוי בינוי.

השלב האחרון – שמאי מקרקעין ובדיקה משפטית

לאחר בדיקת כלל הפרמטרים האמורים, הנוגעים להערכת שווי דירה, ייבחן השמאי היבטים כלכליים ומשפטיים הנוגעים למחירה. בין היתר, ייבחן את זהות בעלי הנכס החוקיים, שעבודים ועיקולים המוטלים על הנכס, שיעור מס רכישה או שבח בגין העסקה וכן הוצאות נוספות.

נשמח לשמוע מכם!

ייעוץ ראשוני ללא עלות

משרד "נאור גלברג עורך דין ושמאי מקרקעין" הינו משרד בוטיק המעניק מעטפת של שירותי שמאות מקרקעין ועריכת דין בתחום הנדל"ן, תחת קורת גג אחת.

המשרד מהווה בית עבור לקוחות פרטיים, יזמים, קבלנים ומשקיעים, המחפשים את המענה המקצועי והאיכותי ביותר בתחום הנדל"ן

קידום אתרים – STRA