מהי התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית הינו תהליך המתבצע לרוב באזורים ותיקים, בהם מצבם של המבנים והתשתיות ירוד. התהליך מאפשר חידוש וריענון של מבנה מגורים או מספר מבנים לצד חיזוק ומיגון דירותיהם של בעלי הדירות. בפרויקט מסוג זה הדירה הקיימת מורחבת ונוסף לה חדר ממ"ד, או לחילופין נהרסת ובמקומה נבנית דירה חדשה ללא כל עלות כספית מצדם של בעלי הדירות. פרט לתוספת חדר הממ"ד נהנים בעלי הדירות גם משרותי בנייה נוספים כגון מרפסת שמש, מעלית, חידוש תשתיות, הכשרת מקומות חניה, פיתוח ועוד.

בשנים האחרונות מקדמת ומעודדת מדינת ישראל פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ. פרויקטים אלה מבוצעים בדרך כלל על ידי יזמים פרטיים אשר פונים לבעלי הדירות, או עונים למכרז שפרסמו בעלי הדירות ומציעים להם לבצע התחדשות עירונית.

מתחם אשר סומן להתחדשות עירונית מלווה בדרך כלל בהגדלת זכויות הבניה ומתן הקלות במיסים והיטלים ליזמים, כתמריץ לביצוע הפרויקט על ידם.

תהליך התחדשות עירונית מבוצע לרוב עפ"י החוקים הבאים:

  1. תמ"א 38.
  2. חוק פינוי בינוי.

בתמ"א 38 קיימים שני מסלולים של פרויקטים. הפרויקט מהסוג הראשון מכונה "תמ"א חיזוק" (תמ"א 38/1) והמשמעות שלו ברמה הפרקטית היא שיפוץ המבנה הקיים, חיזוק יסודותיו ומיגונו. מסלול זה מאפשר תוספת בניה של 2.5 קומות חדשות למבנה לטובת הרווח של היזם והרחבת הדירות הקיימות בשטח של כ-25 מ"ר לדירה (כולל חדר ממ"ד). הפרויקט מהסוג השני מכונה "תמ"א פינוי בינוי" (תמ"א 38/2 ותמ"א 38/3), במסגרתו מתבצעת הריסה של המבנה הישן ונבנה מבנה חדש במקומו.

בעסקת פינוי בינוי מוכר בעל הדירה את זכותו במקרקעין ליזם, ובתמורה הוא מקבל דירת מגורים חדשה הגדולה מדירתו הקודמת במבנה חדש.

על מנת להוציא לפועל פרויקט התחדשות עירונית נדרשת הסכמה של כל בעלי הדירות כאשר מדובר בעבודת חיזוק שמטרתה הריסת בניין חדש והקמתו מחדש. כאשר מדובר בעבודת חיזוק שמטרתה הרחבת דירה נדרשת הסכמה של מי שבבעלותם 60% מהדירות בבית המשותף.

אהבתם? שתפו

נשמח לשמוע מכם!

ייעוץ ראשוני ללא עלות

משרד "נאור גלברג עורך דין ושמאי מקרקעין" הינו משרד בוטיק המעניק מעטפת של שירותי שמאות מקרקעין ועריכת דין בתחום הנדל"ן, תחת קורת גג אחת.

המשרד מהווה בית עבור לקוחות פרטיים, יזמים, קבלנים ומשקיעים, המחפשים את המענה המקצועי והאיכותי ביותר בתחום הנדל"ן

קידום אתרים – STRA